пʼятниця, 3 лютого 2017 р.

Астольф де Кюстін про Росію

Допис Ле Пен не читала де Кюстіна викликав певне зацікавлення творчістю французького письменника і мандрвіника. Що й не дивно. Книга Астольфа де Кюстіна "Росія в 1839 році" надзвичайно актуальна сьогодні , оскільки дає розуміння сучасним діям і російського керівництва і обивателів країни-агресора. Настійливо би радив її до прочитання різноманітним "експердам" і "миротворцям" . Отож для тих, хто має час і натхнення раджу двотомний переклад російською мовою. Українською мовою видано цікаве опрацювання О. Мерчанського "Астольф де Кюстін. Правда про Росію". Ну а для тих, у кого хронічні проблеми з часом - трохи цитат з цього твору.


...В Росії людське життя нічого не вартує...

...Росія - нація німих. Якийсь чарівник перетворив  шістдесят мільйонів чоловік в механічних ляльок, і тепер для того, щоб воскреснути і почати жити заново, вони  очікують помаху чарівної палички іншого чарівника.

... Нічим не стримуваний деспотизм (в Росії- В.Х) одурманює людський розум. Зберегти глузд після двадцятирічного перебування на російському престолі може або ангел, або геній, але ще з більшим здивуванням і жахом я бачу, яке пошесне безумство тирана і як легко,  вслід за монархом, втрачають глузд його піддані; жертви стають старанними посібниками своїх катів.

...У росіян є лише назви всього, але нічого немає в дійсності. Росія - країна фасадів. Прочитайте етикетки - у них є цивілізація, суспільство, література, театр, мистецтво, науки, а насправді у них нема навіть лікарів. Варто захворіти, схопити лихоманку, і доводиться самому себе лікувати або запрошувати лікаря-іноземця. Якщо ж ви випадково покличете  російського лікаря, що живе поблизу, то можете вважати себе заздалегідь мерцем. Російська медицина ще не виросла з пелюшок. Я з цікавістю читав би цікаві секретні мемуари придворного лікаря в Росії, але я побоявся б довірити йому своє лікування. Ці люди - більш вдалі мемуаристи, аніж лікарі. І в результаті, якщо ви захворієте, потрапивши до цього квазіцівілізованному народу, для вас найкраще вважати, що ви опинилися серед дикунів...

...Прощення було б небезпечним уроком для такого надзвичайно черствого в глибині душі народу, як російський. Правитель опускається до рівня своїх підданих дикунів; він такий самий безсердечний, як вони, він сміливо перетворює їх в скотів, щоб прив'язати до себе: народ і володар змагаються в обмані, забобонах і нелюдяності.

...Якщо злочинців не вистачає, їх роблять. Жертви свавілля могил не мають. Діти каторжників - самі каторжники. Вся Росія є та сама тюрма і тим страшніша, що вона велика і  так важко досягти і перейти її кордони.

...Щоб жити в Росії, приховувати свої думки недостатньо - потрібно вміти прикидатися. Перше - корисно, друге - необхідно.

...Я не засуджую росіян за те, які вони, але я засуджую в них домагання здаватися тими ж, що і ми. Вони ще зовсім некультурні. Це не позбавляло б їх надії стати такими, якби вони не були поглинуті бажанням по-мавпячи наслідувати інші нації, висміюючи в той же час, як мавпи, тих, кому вони наслідують. Мимоволі спадає на думку, що ці люди втрачені для первісного стану і непридатні для цивілізації.

...Московська вдача - це дикунська вдача, байдужа до святості даного слова, до всякого правдивого почування, до почуття справедливості. Все в ній - тріумфуюча брехня, облуди й обман, брак будь-якого морального сенсу, відсутність поняття права и обов'язку.
Потрібно жити в цій пустелі без спокою, в цій в'язниці без відпочинку, яка іменується Росією, щоб відчути всю свободу, надану іншим народам в інших країнах Європи, якою би не була там обрана форма врядування.

...Якщо ваші діти надумають нарікати на Францію, прошу вас, скористайтеся моїм рецептом, скажіть їм, їдьте в Росію! Така подорож корисна для будь- якого європейця. Кожен, хто близько познайомиться з царською Росією, буде радий жити в якій завгодно країні. Завжди корисно знати, що існує на світі держава, в якій щастя немислиме, бо за самою своєю природою людина не може бути щасливою без свободи

Знимка з Всемережжя


1 коментар:

  1. Богдан Попадин

    Росіян варто ділити на русскіх,не русскіх (татари, буряти, башкири, якути, чеченці і ще 100 національностей як представники інших народів Рашіпараші, що втратили мову, імена, культуру, традиції кацапів і москалів. Різницю між кацапами і москалями, надіюся, знаєте? Треба, то поясню: кацапи - це громадяни Рашіпараші, що сповідують рашистську ідеологію. А москалі - це громадяни України російського походження, що живуть в Україні, їдять наш хліб, не знають і не поважають ні мови, ні культури, ні традицій, але, скотиняки, з України їхати в Рашистську Педерацію не хочуть! Та й правда, що всі русскіє бувають хороші і погані. Погані стріляють в Україні, а хороші - мовчать... Але всі ви, блллять, винні за Путіна, як німці за Гітлєра!

    ВідповістиВидалити