середа, 1 лютого 2017 р.

Алесь Кіркевіч Бог совєтських перемог мертвий. Його церква порожня...

Нарешті вляглися пристрасті навколо знимки дівчини в мереживній чорній білизні на тлі обеліска на площі Перемоги. Зараз на ситуацію можна поглянути без емоцій.
Нагадаємо, що знимка сплила в обліковці прес-секретаря МВС з пропозицією в сторону читачів вибрати алгоритм дій щодо «злочинці»: «знайти і покарати» або «зрозуміти і пробачити» - така ось дилема. У коментарях в різних ЗМІ, куди опісля перекочувала знимка, було ще веселіше: «повія», «показує ... перед пам'ятником!», «Діди воювали ...» або «молодцем!», «За ЦЕ діди теж воювали!.».

Що в підсумку? Як на мене, то Віолетта Аттаєва (та сама моделька) зробила чи не найрезонансніший акт антирадянщини за останній час. Нехай неусвідомлений. Нехай без зайвих слів і гасел. Нехай вона безпартійна і далека від «Молодого Фронту» або КХП-БНФ. Так навіть краще.
Насправді дівчина яскраво і ненав'язливо показала позицію сучасної молоді щодо «міфу перемоги» і його служителів. Виявилося, що площа Перемоги, зведена немов храм під відкритим небом, порожній! Бог радянських перемог - мертвий. Його там нема.
Так, в Бєларусі не валять пам'ятники Леніну, не ламали і НЕ обливають вивіски пам'яті чекістів і сумнівних визволителів фарбою. Може, і добре, що не обливають та не ламають. Більше патріотів на свободі, а не в тюрмах, та й міліцію ілюзія спокою і лояльності цілком влаштовує. Але лояльність - ілюзорна. Це мовчазний ігнор або навіть негатив. Мовляв, так, стоять ці всі Леніни-Калініни, ми щодня ходимо поруч, а хтось під час студентства навіть примусово квіточку принесе (зрозуміло, не на свої гроші куплену).
Але все це втратило свій головний атрибут: сакральний страх. Немає вже ні страху, ні напіврелігійного щему в серці, коли краєм ока мінчанин бачить зірки і червоні прапори. А якщо цього нема, то весь «театр перемоги» і «комуністичні хороводи» навколо вождя пролетаріату не мають сенсу.
Важливий момент: формат вчинку. Єгипетська стела із зіркою, виконаною у формі самі знаєте чого, протиставлена ​​дівчина: молода і красива. Адже в Бєларусі, читай, країні спокою, було вже все - страх, насильство, протистояння, солідарність ... А тепер є і краса.
І не треба говорити про «образу жертв війни і ветеранів». Чому? Адже пам'ятник зовсім не жертвам і ветеранам присвячений. Пам'ятник - Радянській імперії і її військовій могутності. Пам'ятники людям, погодьтеся, виглядають трохи інакше.
А міліції хотілося б порадити краще пошукати вандалів, які валять дерев'яні хрести в Куропатах. Або тих, хто розтягує на метал хрести та огорожі з унікальних за мірками країни старого католицького кладовища в Гродно. Тут же не про «образливе» фото мова, але про конкретну матеріальну шкоду.
Де ці люди? Де суспільні процеси? Що з ними зробити: «знайти і покарати» або «зрозуміти і пробачити»? .. Радянський міф, мабуть, до цих пір дорожчий владі і правоохоронцям за пам'ять про реальних людей і культурні цінності.

Алесь Кіркевіч, Белсат

Переклад за текстом : Бог савецкіх перамогаў – мёртвы. Ягоная царква пустая…
Тексти А. Кіркевича українською:  Бєлсат живий, а Ви?..

Знимка із Всемережжя

Немає коментарів:

Дописати коментар